wtorek, 13 grudnia 2022

Rekolekcje adwentowe na Mazurach z Marcinem Lutrem i pieśnią „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś”

Rόża Lutra w jednym z okien budynku parafialnego w Piszu

Jeszcze nigdy nie byłem na Mazurach (choć w stolicy niedalekiej Warmii (Olsztynie) promowałem już swoją najnowszą książkę), dlatego z radością przyjąłem zaproszenie dwόch parafii ewangelicko-augsburskich w Piszu i Mrągowie do zorganizowania trzydniowych rekolekcji adwentowych w tym roku. Od 5 do 7 grudnia gościłem w Piszu, od 8 do 10 grudnia - w Mrągowie. Cykl spotkań rekolekcyjnych miał na celu ułatwić odpowiedź na pytanie: Czym dla mnie jest „oczekiwanie”?

Podczas rekolekcji w Piszu


W pierwszym dniu omόwiliśmy liczne luterańskie tradycje adwentowe i bożonarodzeniowe, a także przypomnieliśmy, jak rodzina Lutrόw obchodziła ten okres: co jest prawdą, a co legendą. Historia choinki, wieńca adwentowego, czy gwiazdy herrnhuckiej miała na celu utwierdzić tożsamość luteran na Mazurach. Rozmowa o tzw. pochodzie świętej Łucji 13 grudnia, popularnym w całej Skandynawii zwyczaju, wprowadziła Uczestniczki i Uczestnikόw rekolekcji do rozmowy o duńskim luteranizmie i prezentacji pieśni „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś”. Drugi dzień rekolekcji poświęcono strukturze i dziejom Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Danii w oparciu o dwa czołowe nurty pietystyczne: haugianizm i grundtvigianizm. Z tej tradycji wywodzi się wspomniana pieśń, ktόrej teologię omówiono podczas spotkania. Wspόlny śpiew i rozmowy przybliżyły nas bardzo do siebie, co wprost realizowało pojęcie Kościoła (eklezjologii) wg Marcina Lutra. W ostatnim dniu dominowała adwentowa radość wyczekiwania (z proponowanym wersetem z Księgi Zachariasza 9,9) i postulowana przez grundtvigianizm radość i pochwała życia jako unikatowego daru od Boga. Refleksje nad ludzką naturą poruszyły także trudny aspekt nadchodzących Świąt – nieobecność tych, ktόrzy odeszli… Ponadto przybliżono historię odbioru pieśni „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś” na świecie oraz mojej książki o tym samym tytule. Każdy dzień był szansą do rozważania wybranych wersetόw biblijnych w kontekście Przyjścia Jezusa Chrystusa i tego, jak rozumiał je wittenberski Reformator.


Czas na Mazurach obfitował w wiele wzruszających momentόw. Gdziekolwiek byłem, starałem się  zbudować wspólnotę w diasporalnej społeczności dzięki rozmowom i śpiewaniu. Bardzo cieszę się, że mogłem osobiście podziękować Zarządowi Ewangelickiego Stowarzyszenia BETEL za objęcie Patronatem Medialnym książki „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś”.

Z Zarządem Ewangelickiego Stowarzyszenia BETEL

6 grudnia 2022 ukazała się recenzja publikacji autorstwa dr Anety M. Sokόł z Biblioteki Śląskiej, zamieszczona na stronie Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego (TUTAJ).

W Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Piskiej


W Środowiskowym Domu Samopomocy w Piszu

Prezenty od Podopiecznych Ewangelickiego Domu Opieki ARKA

Niezwykle istotnym momentem był dla mnie odwiedziny Podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Piskiej (TUTAJ), Środowiskowego Domu Samopomocy w Piszu (TUTAJ) oraz Ewangelickiego Domu Opieki ARKA w Mikołajkach (TUTAJ). W ekumenicznym gronie rozmawialiśmy o lokalnych zwyczajach adwentowych i bożonarodzeniowych, śpiewaliśmy kolędy i cieszyliśmy się sobą. W każdym życzliwym spojrzeniu i uśmiechu można odnaleźć kawałek nieba na ziemi. Nasza wymiana doświadczeń stała pod hasłem „Jak dobrze, że jesteś”. I jak to dobrze, że są tego typu ośrodki, do ktόrych Potrzebujący pomocy mogą zwrócić się. Pamiętajcie Państwo o nich, nie tylko od święta.

Parafia ewangelicko-augsburska w Piszu

Przed budynkiem parafialnym w Piszu

Kościόł Ewangelicko-Augsburski Świętej Trόjcy w Mrągowie


Podczas rekolekcji w Mrągowie

 Kościόł Ewangelicko-Augsburski Świętej Trόjcy w Mikołajkach

Nagrania ze spotkań rekolekcyjnych:






Na koniec chciałbym serdecznie podziękować ks. Marcinowi Pyszowi, ks. Bartłomiejowi Polokowi i ks. Bogusławowi Juroszkowi za ciepłe i bardzo życzliwe przyjęcie, za poświęcony czas. Podpatrując ich starania oraz z rozmów nauczyłem się wiele, jeśli chodzi o funkcjonowanie parafii w rozmaitych aspektach codzienności.

Plakat na rekolekcje adwentowe w Piszu

Plakat na rekolekcje adwentowe w Mrągowie

A czym dla mnie jest „oczekiwanie”? Pytanie, ktόre nigdy nie traci na aktualności… Jest ono jak nasze życie – pełne zmiennych emocji: od radości po smutek, od łez wzruszenia po te wylane po stracie kogoś bliskiego. I z uwagi na swoją niejednoznaczność zyskuje na wiarygodności! Całe nasze życie jest bowiem czekaniem, trwaniem w nadziei na lepsze czasy, w ktόrych nikt nie będzie wiedział, czym jest niedostatek i wojna, w ktόrych nie będzie celem, a czymś codziennym. Dążymy do tego, stajemy się, jak mawiał ks. Marcin Luter. Wiele osiągnęliśmy, ale jeszcze sporo przed nami.

Mikołajkowe podarki od Podopiecznej Powiatowym Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Piskiej i Parafianki z Piszu

Dziękując za miniony czas, mam nadzieję, że każda Uczestniczka i każdy Uczestnik rekolekcji mόgł wnieść w nie tyle, ile chciał – rozmową, śpiewem, przygotowaniem wypiekόw, czy też uważnym słuchaniem na żywo i online. Dziękuję, Mazury!

Kamil Basiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz