Torgawa ok. 1650 roku, rycina Matthäusa Meriana |
Początki miasta sięgają IX wieku. Nad Łabą na terenie obecnego zamku znajdowała się drewniana osada słowiańska o nazwie Turguo która należała do plemiona Nieletykόw. Po raz pierwszy miasto wymienione zostało w 973, jako Torgove. Na miejscu dawnej osady w X wieku, kiedy miejscowość znalazła się na terenie cesarstwa, powstała nowa siedziba. W 1119 została poświadczona tu osada targowa. Jej rozwojowi sprzyjało położenie nad Łabą przy traktacie handlowym pomiędzy Frankfurtem nad Odrą a Lipskiem. Istnieje notatka z 1267 roku mówiąca o mieście Torgau.
Miasto należało do książąt Saksonii-Wittenbergi. Po bezpotomnej śmierci ostatniego księcia z dynastii askańskiej w 1423 roku, Elektorat przeszedł w ręce dynastii Wettynόw, którzy założyli tu swoją rezydencję. Po podziale lipskim w 1485, Torgau przejęli Wettyni z linii ernestyńskiej. Torgau stał się najważniejszą siedzibą tej gałęzi rodu obok Weimaru. Od 1525 roku miasto stało się samodzielną rezydencją. W wojnie szmalkaldzkiej w latach 1546-1547 władcy protestanccy zostali pokonani przez cesarza Karola V Habsburga. W wyniku kapitulacji Wittenbergi Torgau przeszło między innymi z Ernestyńskiej Saksonii pod wodzą Jana Fryderyka do Albertyńskiej Saksonii pod wodzą jego kuzyna Maurycego (Moritza) w Dreźnie. Odtąd zamek Hartenfels był tylko drugorzędną rezydencją, ale nigdy nie stracił symbolicznego znaczenia dla ruchu reformacyjnego.
W XVI wieku miasto stało się siedziba elektora saskiego, dla którego został rozbudowany nad Łabą monumentalny zamek Hartenfels. Stał się on główną rezydencją elektorów ernestyńskich: rezydowali tu Fryderyk III Mądry, Jan Stały i Jan Fryderyk.
W wyniku Reformacji, kiedy to miasto opowiedziało się za naukami doktora Marcina Lutra władze miasta zamknęły istniejące tu klasztory w 1523 roku. Mieszkańcy Torgau niszczyli obrazy i rzeźby przedstawiających świętych wewnątrz kościołów, splądrowali tamtejszy klasztor franciszkanów. Miasto stało się silnym ośrodkiem luteranizmu. Johann Walter, wydawca pierwszej protestanckiej księgi hymnów chóralnych, pracował od 1526 roku jako kantor miejski w Torgau. W 1530 roku sformułowane zostały tu Artykuły torgawskie, stanowiące podstawę Konfesji Augsburskiej (CA).
W 1552 roku wdowa po Lutrze, Katharina von Bora, udała się do Torgau, aby uciec przed zarazą, która wybuchła w Wittenberdze. Jednak podczas podrόży złamała miednicę i zmarła w wyniku doznanych obrażeń 20 grudnia 1552. W jej domu śmierci znajduje się muzeum. Jej grób w kościele Mariackim (niem. Marienkirche) jest jednym z zabytków miasta.
W latach 1697–1706 i 1709–1763 miasto leżało w granicach unijnego państwa polsko-saskiego 3 października 1760 pod Torgau miała miejsce bitwa, w której Prusacy odnieśli zwycięstwo nad Austriakami.
W 1871 miasto zostało włączone w granice zjednoczonych Niemiec.
Pomnik upamiętniający spotkanie wojsk alianckich nad Łabą.
25 kwietnia 1945 roku w Torgau doszło do spotkania wojsk amerykańskich i radzieckich. Dzień później spotkanie to zainscenizowano ponownie przed kamerami filmowymi i w formie kroniki filmowej obiegło ono świat.
Ponadto w latach 50-tych i 60-tych przetrzymywano w Torgawie aktywnych przeciwników polityki partii socjalistycznej SED, którzy zostali skazani przez sądy wschodnioniemieckie. Później dominował odsetek skazanych za przestępstwa kryminalne. Ponadto wyroki w Torgau odbywali także więźniowie skazani za „nielegalne przekroczenie granicy” lub inne „zbrodnie przeciwko NRD”.
Do 1975 roku w Torgau przetrzymywano również młodocianych przestępców. Areszt śledczy dla nieletnich („Jugendhaus”) mieścił się początkowo w budynku aresztu śledczego Fischerdörfchen, a od 1963 roku w zakładzie karnym w Forcie Zinna. Codzienność więzienna charakteryzowała się kontrolą, paternalizmem i nękaniem. Więźniowie byli szpiegowani przez współwięźniów i członków więziennictwa. Budynki fortu były zaniedbane i przepełnione. Higiena i ochrona zdrowia do końca pozostawały niewystarczające. Jesienią 1989 roku więźniowie protestowali przeciwko tym nadużyciom. Od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku dawne więzienie Niemieckiej Republiki Demokratycznej jest więzieniem Wolnego Państwa Saksonii (niem. Freistaat Sachsen).
Literatura:
1. E. Eichler, H. Walther (Hrsg.), Historisches Ortsnamenbuch von Sachsen. Band II: M-Z, 2001, 512.
2. Ch. Wendt, Wird aus häßlichem Entlein bald ein stolzer Schwan?, Torgauer Zeitung. 10. Dezember 2016.
3. Sächsische Zeitung, 23.05.2018.
4. DDR (otworzono 9.06.2023)
5. DDR2 (otworzono 9.06.2023)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz