czwartek, 30 września 2021

Dwa spotkania w Ustroniu

Z okazji Roku Tożsamości Luterańskiej parafia ewangelicko-augsburska w Ustroniu zorganizowała cykl dwóch spotkań z Kamilem Basińskim. 23 września rozpoczęto prelekcją w formie odczytu  pod tytułem „Tolerancja i Reformacja – wykład poświęcony pamięci Hansa Künga”, podczas której przypomniano trudne dziedzictwo ruchu reformacyjnego w kontekście uczenia się pokojowego współistnienia rozmaitych doktryn chrześcijańskich. Autor przypomniał nietolerancyjne aspekty działalności reformatorów wittenberskich i szwajcarskich, jeśli chodzi o stosunek do anabaptystów, a jednocześnie podkreślał potrzebę rozwiązywania konfliktów religijnych bez użycia przemocy już od samego początku (pokój religijny w Augsburgu z 1555 roku). Kolejne wydarzenia przyczyniające się do rozwoju tolerancji (edykt nantejski z 1598 roku, edykt poczdamski z 1685 roku itd.) zostały szczegółowo omówione. Kamil Basiński skupił się także na problemach ruchu reformacyjnego na terenach Polski od XVI do XVIII wieku z uwzględnieniem sytuacji na Śląsku Cieszyńskim po 1654 roku. Wykład przypomniał sylwetkę katolickiego teologa z Tybingi, profesora Hansa Künga, który w 1978 roku poddał w wątpliwość prymat papieski, co spotkało się ze zdecydowaną dezaprobatą ze strony kierownictwa Kościoła Powszechnego.  Kamil Basiński przedstawił działanie Künga na rzecz pokoju między religiami świata w kontekście powołanego przez niego projektu „Weltethos” (Etos świata). Podczas panelu dyskusyjnego autor przypomniał krótko historię powstania publikacji „Marcina Lutra myśli (nie)znane”.


24 września miało miejsce spotkanie o fundamentach luterańskiej tożsamości, w trakcie którego odniesiono się do wydarzeń Sejmu Rzeszy w Wormacji w 1521 roku i świadomego wystąpienia Marcina Lutra w obronie własnej koncepcji Odnowy Kościoła. Podczas pogadanki z Uczestnikami omówiono teologię krzyża (theologia crucis), zwyczaje wielkopiątkowe na Śląsku Cieszyńskim i w zborach żyjących w diasporze na terenie Polski, etos pracy i nurty pobożnościowe luteranizmu. Gdy Kamil Basiński omówił pietyzm duński (grundtvigianizm), przedstawił Słuchaczkom i Słuchaczom przetłumaczoną w tym roku pieśń „Ty, który miliony gwiazd zapaliłeś”, której teologia opiera się na jego postulatach. Uczestnicy odśpiewali ją przy akompaniamencie gitary. Niezwykle istotne było pytanie, jaką rolę odgrywa Marcin Luter dla współczesnej tożsamości luterańskiej w Polsce w kontekście trudnych relacji historycznych z anabaptystami, Żydami, czy papiestwem.  Całość spotkania można obejrzeć tutaj:





„Podsumowując bardzo udane dni w Ustroniu, chciałbym wyrazić serdeczne podziękowania wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom tych spotkań za tak ciepłe przyjęcie, duże zainteresowanie, aktywne uczestnictwo oraz niezwykle miłe i inspirujące rozmowy!  Wyrazy wdzięczności za doskonałe przygotowanie organizacyjne tego cyklu kieruję do Księdza Proboszcza Dariusza Lercha i mojego serdecznego przyjaciela Łukasza Sitka. Wszystkim Tym, którzy przygotowali napoje i słodki poczęstunek, nagrania wykładu a także zechcieli towarzyszyć nam muzycznie podczas wykonania pieśni, składam najszczersze podziękowania. Niech Pan strzeże Was i prowadzi! Czas w Ustroniu minął zdecydowanie za szybko…”

Kamil Basiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz