środa, 10 czerwca 2020

Schody Lutra (Lutherstiege) w Augsburgu

Oryginalne schody Lutra w Augsburgu

Lutherstiege jest muzeum teologiczno-historycznym w augsburskim kościele św. Anny i przede wszystkim dokumentuje wydarzenia, które doprowadziły do Reformacji, a tym samym do przypadkowego podziału Kościoła.

Z okazji 500-lecia urodzin Marcina Lutra w 1983 roku miasto planowało założyć muzeum, które zajmowałoby się jego osobą i wydarzeniami tamtych czasów. Szczególny nacisk położono na  wydarzenia w Augsburgu, który odegrał szczególną rolę podczas Reformacji. W tym celu przeznaczono puste pokoje dawnego kościoła klasztornego Karmelitów, obecnie luterańskiego kościoła parafialnego św. Anny (Annenkirche). Muzeum, które otrzymało nazwę „Lutherstiege” (Schody Lutra), zostało otwarte zgodnie z planem w 1983 roku. Po pracach renowacyjnych otworzono je ponownie 22 kwietnia 2012.

Muzeum zajmuje się życiem i twórczością doktora Lutra, a także wydarzeniami Reformacji, które doprowadziły do podziału Kościoła zachodniego. Ponadto odwiedzający zwracają uwagę na wydarzenia związane z historią Kościoła związane z nazwą miasta (np. pokój religijny w Augsburgu z 1555 roku). Muzeum kładzie szczególny nacisk na historycznie decydującą rozmowę Marcina Lutra z kardynałem Kajetanem, wysłannikiem kurii rzymskiej, którą prowadzono w augsburskim Pałacu Fuggera w dniach 7–20 października 1518 roku, i po raz ostatni wyjaśniła, że obie pozycje są niezgodne - Luter powinien odwołać swoje słynne 95 tez z 31.10.1517. Tego jednak nie zrobił...

"Schody Lutra" są podzielone na kilka pomieszczeń:

- Korytarz Kajetana (przedstawienie spotkań Kajetana i Lutra)


- Pokój Augsburskiego Wyznania Wiary (dokumenty o Confessio Augustana)


- Pokój Pokoju (rozwój Kościoła Ewangelickiego od okresu przejściowego, poprzez pokóju w Augsburgu do pokoju w Westfalii)
- Duża zakrystia (ołtarze i cenne książki)


- Pokój Karmelitów (dokumenty z historii klasztoru)
- Izba Lutra (dzieła literackie i teologiczne Lutra)
- Chór wschodni (obraz Lutra autorstwa Cranacha Starszego)

Literatura:

1. G. Egelhaaf, Deutsche Geschichte im sechzehnten Jahrhundert bis zum Augsburger Religionsfrieden, Band 1, 2015, 168.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz