niedziela, 5 lutego 2023

Spacer po Wittenberdze – część 1

όwnymi ulicami starόwki wittenberskiej są Collegienstraße i Coswiger Straße, pomiędzy ktόrymi są usytuowane zabytkowe budynki miasta. Poznajmy je podczas tego fotograficznego spaceru!

Collegienstraße (na prawo) i Coswiger Straße (na lewo) widziane z wieży Kościoła Zamkowego


Czarny Klasztor, dawny klasztor augustiański (nazwa od koloru szat mnisich) i dom Marcina Lutra 

Dom Filipa Melanchtona

Leurocea, budynek Uniwersytetu w Wittenberdze

Dom Hamleta (Hamlethaus)

W 1504 roku budynek, obecnie znany jako Hamlethaus, był wymieniany jako borsen (bursa), w 1507 roku jako Bursa Merkurego (Bursa Mercurii), w ktόrej odbywały się w nim wykłady prawnicze dla studentów tutejszego uniwersytetu. Dom został później przekształcony w łaźnię. Zgodnie z tradycją bohater dramatu Williama Szekspira „Hamlet” miał studiować w Wittenberdze i mieszkał w tym domu. Pierwotny budynek został rozebrany w 1904 roku i zastąpiony nowym, który zachował charakterystyczną konstrukcję szczytu z pierwowzoru. Ponieważ Hamlet żył około 1200 roku, a Uniwersytet Leucorea w Wittenberdze założono dopiero w 1502 roku, nie jest prawdopodobne, że szekspirowski bohater tu studiował. Możliwe, iż nazwa Hamlet jest aluzją do duńskiego księcia Christiana II, który był podobny do tej postaci literackiej. Mieszkał jednak w domu Łukasza Cranacha Starszego podczas swojego pobytu w Wittenberdze w 1524 roku. Nie można jednak wykluczyć, że sporadycznie przebywał w tym domu. Szekspir włączył podobno do historii Hamleta ukryte elementy duńskiego domu krόlewskiego. Wittenberski reformator Johannes (Jan) Bugenhagen został wezwany do Danii, aby szerzyć tam idee reformacyjne. Możliwe, że ten gest literacki jest jedynie oznaką wysokiej rangi, jaką Uniwersytet Wittenberski nadal zajmował w Europie na początku XVII wieku, gdy Szekspir pisał „Hamleta" (por. Die Denkmale der Lutherstadt Wittenberg, bearbeitet von F. Bellmann, M.-L. Harken und R. Werner, 1979, 232)

XIX-wieczny budynek na Collegienstraße

Kościόł Miejski (Stadtkirche St. Marien)

Kaplica Bożego Ciała (Fronleichnamkapelle), zbudowana w 1368 roku, odbudowana po zniszczeniach w 1456 roku. 28 listopada 1518 Marcin Luter poprosił w niej papieża o zwołanie soboru, który miał rozstrzygnąć jego proces o herezję. Do 1772 roku kaplica była kościołem pogrzebowym.


Pomnik Johannesa Bugenhagena na tyłach Kościoła Miejskiego


Stary Ratusz na Placu Miejskim wraz z pomnikami Marcina Lutra (lewo) i Filipa Melanchtona (prawo)

Cranach Hof (Dom i Pracownia Łukasza Cranacha Starszego)

Coswiger Straße wieczorem

Stara Kancelaria (Alte Canzley), dom Justusa Jonasa


Kościόł Zamkowy (Schlosskirche) jest uważany za punkt wyjścia Reformacji po tym, jak Marcin Luter rozpowszechnił stąd swoje 95 tez  31 października 1517 roku

Zamek w Wittenberdze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz