wtorek, 10 maja 2022

Róża Lutra w heraldyce

W 1519 roku Wolfgang Stöckel opublikował przemówienie doktora Marcina Lutra wygłoszone podczas dysputacji lipskiej z wizerunkiem Reformatora. Od tego czasu zwykła róża była znakiem rozpoznawczym wittenberskiego profesora teologii.

Pierwsze znane przedstawienie Marcina Lutra jako mnicha w czapce doktora, z ręką uniesioną w geście przemówienia. Postać jest rozpoznawalna tylko po przypadkowo odwróconym lustrzanym odbiciu napisie Doctor Martinus Lutter Augustiner Wittenb.,  jeszcze można zidentyfikować różę Lutra.


Róża Lutra jest używana w wielu herbach miast, ale nie można z tego wnioskować, że Luter przebywał w tych miejscach. Róża jest pospolitym motywem w heraldyce.

Arriach

               Kemeneshőgyész, Węgry

Kötcse, Węgry

Langenholtensen

                  Mórichida, Węgry

Möhra

Neuendettelsau

Ramsau am Dachstein

Rodgau

Rodgau-Dudenhofen (dzielnica)

Sünna

                              Tényő, Węgry

Unterbreizbach

Wain


Róża Lutra jest również szeroko rozpowszechniona w herbach innych społeczności węgierskich, na przykład w herbach Dunaegyháza, Kajárpéc, Kemeneshőgyész i Malomsok.

Symbol ten widnieje także w herbie wielu rodzin szlacheckich, na przykład:

Herb rodziny Solms-Baruth

Herb rodziny Henckel von Donnersmarck

Herb rodziny Trauttmannsdorff

Literatura:

1. B.-U. Münch, A. Tacke, Kunst. In: H. Schnabel-Schüle (Hrsg.): Reformation: Historisch-kulturwissenschaftliches Handbuch, 2017, 346.

2. H. Schilling, Rebell in einer Zeit des Umbruchs, 2017, 418, 479.

3. D. Korsch, Luther's Seal as an Elementary Interpretation of His Theology". In: T. Wengert (ed.), Harvesting Martin Luther's reflections on theology, ethics, and the church, 2004, 56–77.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz