O książce

„Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś“ (format A5) jest teologiczno-literacko-muzyczną analizą polskiej wersji pieśni kościelnej o tym samym tytule. Obecność książki na rynku wydawniczym ma spełniać następujące cele:

1. Popularyzacja pieśni „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś“ w życiu parafialnym w Polsce.

2. Podtrzymanie więzi teologicznej i kulturowej z Ewangelicko-Luterańskim Kościołem Danii, przybliżenie jego głównego nurtu pobożnościowego (grundtvigianizmu) w kontekście dbania o wspólne dziedzictwo ruchu reformacyjnego, a dzięki temu stymulowanie procesu integracji europejskiej.

3. Wspόlne pielęgnowanie reformatorskich tradycji muzycznych.

4. Omόwienie wybranych zagadnień teologii chrześcijańskiej z uwzględnieniem ewangelicko-augsburskiego nauczania, takich jak spowiedź w historii Kościołόw ewangelicko-luterańskich, praca jako pojęcie teologiczne, historia aktywności diakonijnej.

5. Przedstawienie wątkόw biblijnych występujących w tekście pieśni – motyw światła i gwiazd.

6. Aktywizacja Ochotniczek i Ochotnikόw na rzecz powstania publikacji dzięki zebranym ilustracjom.

7. Integracja diasporalna Kościoła Ewangelickiego w Polsce w Roku Jedności 2022 w podejmowaniu wspólnych wielowymiarowych przedsięwzięć, m.in. dzięki licznym patronatom i współpracy z członkami Kościołόw odwołujących się do tradycji historycznej Reformacji XVI wieku.

8. Dzięki Honorowemu Patronatowi:

        A) Podniesienie prestiżu wydanej publikacji,

        B) Rozpowszechnianie pieśni „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś“ - jej treści teologicznej, literackiej i muzycznej,

        C) Spontaniczne tworzenie płaszczyzny ekumenicznej na rzecz porozumienia chrześcijan w obszarze muzycznym.

9. Dzięki Patronatowi Medialnemu:

        A) Podniesienie rangi publikacji,

        B) Tworzenie przestrzeni informacyjnej o powstałej wersji polskiej pieśni oraz książce,

        C) Realizowanie sformułowanych celόw książki za pomocą współczesnych przekazόw medialnych,

        D) Dynamizowanie procesu integracji środowiska luterańskiego w Polsce w aspekcie pastoralnym z udziałem pieśni i książki „Ty, ktόry miliony gwiazd zapaliłeś“,

        E) Intensyfikowanie porozumienia chrześcijan w obszarze muzycznym.

10. Upowszechnianie i finansowe wsparcie projektόw Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Kolegium Muzyki Ewangelickiej.

11. Promocja i rozwόj czytelnictwa w Polsce.

12. Edukacja o roli książek i tradycji muzycznych w życiu społecznym naszego kontynentu.

13. Pobudzanie ruchu ekumenicznego w obrębie protestantyzmu, dialogu luterańsko-katolickiego i luterańsko-prawosławnego, a także z wyznaniami niechrześcijańskimi w wymiarze muzycznym, teologicznym i literackim.

14. Stymulowanie dialogu teologii ewangelickiej z naukami przyrodniczymi i filozoficznymi w kontekście wizji stworzenia świata, obrazu Boga, człowieka i jego relacji z otaczającą rzeczywistością w oparciu o bieżący stan wiedzy wymienionych dyscyplin (patrz: Literatura).

15. Rozwόj zainteresowania wiedzą muzyczną i procesem powstawania pieśni.

16. Rozwόj zainteresowania kulturą i historią Danii.


Patronat medialny:


w tym Polskie Towarzystwo Ewangelickie Oddział Ustroń



Kolegium Muzyki Ewangelickiej


Grupa Facebook Luteranie konfesyjni

Grupa Facebook Luteranie w Polsce

Grupa Facebook Przewodnicy Ewangelicy

-------------------

„Marcina Lutra myśli (nie)znane” (format B5) jest zbiorem 63 cytatów zebranych na 104 stronach wydanym z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji. Moja publikacja ma w zamyśle spełniać następujące cele:


1.       Przypomnienie Jubileuszu 500-lecia Reformacji w 2017 roku Czytelnikom niezależnie od wieku, płci i stopnia wykształcenia.
2.       Zbiór autentycznych a nie legendarnie przypisywanych myśli Marcina Lutra w oparciu o ich obecność w Edycji Weimarskiej (Weimarer Ausgabe) z lat 1883-1929. Dotyczy to również cytatów przywołanych z innych źródeł bibliograficznych.
3.       Rozpowszechnienie w ogólnej świadomości używanych zwrotów i powiedzeń autorstwa Doktora Marcina Lutra w języku polskim na co dzień.
4.       Na polskim rynku wydawniczym istnieją liczne biografie Odnowiciela Kościoła z Wittenbergi, opracowania jego dzieł – brakuje zwięźle zebranych najpopularniejszych jego myśli. Moja publikacja ma wypełnić tym samym lukę na rodzimym rynku księgarskim.
5.       Dzięki Honorowemu Patronatowi:
A)     Podniesienie rangi, prestiżu książki,
B)      Znalezienie wspólnej płaszczyzny działań z osobami znanymi, będącymi autorytetami w swojej dziedzinie, na rzecz świadomego używania poszczególnych zwrotów i wyrażeń w języku polskim,
C)      Realizacja upowszechnienia w świadomości społecznej Jubileuszu 500-lecia Reformacji,
D)     Spontaniczne tworzenie swoistej płaszczyzny ekumenicznej na rzecz porozumienia chrześcijan i wyznawców innych religii lub też osób niezwiązanych z żadnym wyzwaniem w wymiarze osiągnięć ruchu reformacyjnego na polu językowym.
6.       Promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce.
7.       Edukacja o roli czytania książek w życiu społecznym naszego kontynentu.
8.       Aktywne działanie na rzecz ruchu ekumenicznego w obrębie protestantyzmu, dialogu z kościołem katolickim, wyznaniami niechrześcijańskimi i ateizmem w wymiarze filozoficznym i językoznawczym.
9.       Dzięki stronom (blog, facebook) projektu:
a)      Uwydatnienie dokonań ruchu reformacyjnego w przestrzeni językowej, społecznej, ekonomicznej itp.,
b)      Opisanie wydarzeń historycznych (np. Sejm Rzeszy w Wormacji, obwieszczenie 95 tez itd.) w oparciu o prawdziwe a nie legendarne źródła historyczne,
c)       Wzrost zainteresowania historią powszechną poprzez cykl Ciekawostka reformacyjna, Gotujemy z Lutrem,
d)      Realizacja celów statutowych numer 2 i 3 dzięki cyklowi Cytat na weekend, ukazującym się w każdy piątek (najczęściej przedpołudniem),
e)      Podanie do wiadomości publicznej treści 95 tez z 31 października 1517 dzięki cyklowi Teza Miesiąca,
f)       Przybliżenie sylwetki Marcina Lutra nie tylko jako teologa, ale przede wszystkim jako filozofa, przyjaciela, ojca…
g)    Przedstawienie publikacji wittenberskiego Reformatora o szczególnym znaczeniu historycznym i teologicznym,
h)   Prezentacja Osób Współtworzących projekt-książkę, Honorowych Patronów,
i)      Przekonanie potencjalnych Honorowych Patronów do poparcia mojego pomysłu,
j)        Pozyskanie jak największej liczby Darczyńców, chcących wesprzeć finansowo wydanie i promocję książki,
k)    Informowanie o Kościele Ewangelicko-Augsburskim (w tym w Polsce) – zarys  teologii ewangelickiej (podstawowe prawdy wiary…), słynni polscy ewangelicy itd.,
l)      Upublicznienie aktualnych danych statystycznych o ewangelicyzmie na świecie,
m)    Przedstawienie rozmaitych odłamów chrześcijaństwa, które wyrosły z tradycji protestanckiej a także ich czołowych przedstawicieli,
n)    Dynamizowanie integracji społecznej grup o światopoglądzie mniejszościowym,
o)      Angażowanie jak największej liczby osób w tworzenie projektu poprzez współfinansowanie, aktywne działanie na rzecz jego rozwoju, uczestnictwo na stronach książki,
p)      Promocja aktywności w każdym wymiarze (wykonanie ilustracji, witrażu, organizacja spotkań ekumenicznych w niewirtualnej rzeczywistości…)  na rzecz rozpowszechniania Jubileuszu Reformacji 2017,
r)      Pozyskanie potencjalnych Czytelników książki,
s)      Informowanie na bieżąco o rozwoju projektu-książki,
t)       Przedstawienie problematyki związanej z tłumaczeniem tekstu: strategie  tłumaczenia, przekład wyrażeń idiomatycznych, kryteria oceny itd.,
u)       Omówienie podstawowych zagadnień związanych z wydaniem publikacji, takich jak własność intelektualna, plagiat itp.,
w)       Realizacja dalszych celów statutowych wydania „Marcina Lutra myśli (nie)znanych”.
10.   Rozwój zainteresowania językiem (staro-)niemieckim i łacińskim w społeczeństwie polskim.
11.   Rozwój zainteresowania dziełami Marcina Lutra podanych w bibliografii książki.
12.   Zadaniem mojej książki nie jest indoktrynacja, pozyskanie potencjalnie nowych współwyznawców. Reformacja jako wydarzenie historyczne i jej osiągnięcia m.in. w wymiarze językowym są dla Wszystkich! Projekt całkowicie odcina się od jakiejkolwiek formy aktywności na rzecz ewangelizacji przez poszczególne grupy religijne.


Patronat medialny nad książką sprawuje: