sobota, 27 marca 2021

Sermon von der würdigen Empfahung des heiligen wahren Leichnams Christi, gethan am Gründonnerstag


„Kazanie o godnym postrzeganiu świętego prawdziwego Ciała Chrystusa, wygłoszone w Wielki Czwartek” zostało wydrukowane przez Jana Grunenberga. W tym samym roku pojawiło się jeszcze 5 przedruków. Podtytuł informuje o obecności elektora brandenburskiego Joachima II Hektora podczas kazania.

W trzynastu akapitach Marcin Luter mówi o postrzeganiu Sakramentu Ołtarza przez pryzmat darmo danej Łaski Bożej i przepisów kościelnych. Jego zdaniem grzesznik raczej powinien nie przystępować do Komunii, jeśli nie czuje wewnętrznej potrzeby zmiany stylu życia aniżeli – jak mówią papieskie przepisy – regularnie przyjmować Sakrament w nadziei na poprawę. Ta decyzja może być podyktowana strachem przed bezzasadnymi przepisami kościelnymi i rutynizacją Komunii (WA 7, 692f.). Ciało Chrystusa zostało za nas wydane i nie powinno być przyjmowane jako bezrefleksyjny, automatyczny cotygodniowy zwyczaj. W teologii scholastycznej doktor Luter widzi wiele nieprawdziwych ziemskich obietnic (promissio), które konstruktywnie krytykuje w kontekście jego ustanowienia i przemilczania prawdziwego zastosowania (WA 7, 695,12-20). W każdym z nas istnieje naturalna chęć uczestnictwa w Sakramencie Ołtarza, co stanowi jedyny warunek, by przyjąć go godnie i ku swojemu zbawieniu (WA 7, 692-694). Interesujące jest przedstawienie zależności pomiędzy godnym uczestnictwem w Komunii (WA 7,692, 2-8), a przywróceniem tej godności przez sam Sakrament Ołtarza (WA 7, 696, 18-24). Kazanie ostro krytykuje postawę księży w tym względzie, analizuje – ale nie krytykuje – praktykowanie mszy i znaczenie poszczególnych jej elementów w aspekcie ustanowienia Sakramentu Ołtarza.

Tekst kazania wygłoszonego przez Marcina Lutra w Wielki Czwartek (28 marca) 1521 znajduje się w Edycji Weimarskiej, w 7. tomie: WA 7, 692-697.


Literatura:

A. Ohlemacher, Sermon von der würdigen Empfahung des heiligen wahren Leichnams Christi, gethan am Gründonnerstag. In: V. Leppin, G. Schneider-Ludorff (Hrsg.), Das Luther-Lexikon, 2015, 642.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz