poniedziałek, 25 września 2023

CIEKAWOSTKA REFORMACYJNA: Luther Playmobil

Luther Playmobil

Marcin Luter zostaje najlepiej sprzedającą się postacią Playmobil w historii

Plastikowa figurka o wysokości 7,5 centymetra z ruchomymi rękami, ramionami, nogami i głową odpowiada w swojej podstawowej formie zabawce systemu Playmobil. Przedstawia uśmiechniętego mężczyznę w czarnej szacie i czarnym berecie. W jednej ręce trzyma białe pióro, a w drugiej otwartą Biblię. W pierwszym wydaniu z 2015 roku otwarta Biblia miała po lewej stronie czterowierszowy napis „Księgi / Starego Testamentu / KONIEC”. Po prawej stronie widniał sześciowierszowy napis „Nowy / Testament / przetłumaczony / przez / Doktor / Marcin Luter”. W drugim wydaniu słowo ENDE zostało po prostu usunięte z tekstu po lewej stronie. Zgodnie z etykietą na opakowaniu zabawka jest odpowiednia dla grupy wiekowej od 4 do 99 lat. Pierwsza edycja miała numer produktu 6099. Figurka, wznowiona z nieco inną Biblią i odpowiednio zmienionym opakowaniem, nosi numer produktu 9325. Obie wersje mają zdjęcie postaci z gry na przodzie pudełka oraz oficjalne logo w prawym górnym rogu frontu pudełka „Luter 2017” Dekady Lutra i Jubileuszu Reformacji. W przypadku obu edycji logo to jest jedynym pisemnym odniesieniem do Marcina Lutra na opakowaniu.

Milionowy mały Luter został wysłany w czerwcu 2017, ogłosił we wtorek producent zabawek Geobra Brandstätter w Zirndorf w Bawarii, czyniąc mini-Lutra najbardziej dochodową indywidualną figurką w historii firmy. Do stycznia 2016 sprzedano 400 tys. figurek, w kwietniu 2017 było to już 750 tys. Playmobil Luther jest najbardziej udaną indywidualną postacią w historii Playmobil i wcześnie zastąpił figurę Albrechta Dürera, która została wprowadzona na rynek w 2012 roku. Z tej liczby sprzedano nieco ponad 100 tys.

Według „Abend Zeitung” pierwsza partia 34 000 figurek wyprzedała się w ciągu pierwszych 3 dni od wprowadzenia na rynek.

Pomysł na figurkę pochodzi z Centrum Kongresowego i Turystycznego w Norymberdze, które już w 2012 roku zleciło wykonanie figurki Playmobil Albrechtowi Dürerowi z okazji wystawy Dürera w Niemieckim Muzeum Narodowym. Oprócz producenta Geobra Brandstätter w realizację zaangażowana była Niemiecka Narodowa Izba Turystyczna oraz przedstawiciel Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Bawarii. Jako wzór do projektu figury wybrano pomnik Lutra w Wittenberdze. Posąg z brązu autorstwa Johanna Gottfrieda Schadowa, odsłonięty w Dniu Reformacji w 1821 roku, został zapożyczony w szczególności z wyobrażenia Lutra w todze z otwartą Biblią w ręku. Jednak posąg przedstawia Lutra z odkrytą głową. Wykonanie postaci z czarnym beretem podąża za licznymi współczesnymi portretami Marcina Lutra. Figurkę produkuje się w zakładzie na Malcie.

Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) zdecydował się wykorzystać figurkę jako „ambasadora Reformacji” w 2015 roku.

Literatura:

1. ENG



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz