środa, 23 lutego 2022

CIEKAWOSTKA REFORMACYJNA: Junker Jörg nieco inaczej

Junker Jörg – pod tym pseudonimem ukrywał się Marcin Luter podczas swojego pobytu na zamku Wartburg od 4 maja 1521 do 1 marca 1522 roku, z krótką przerwą w grudniu 1521. Jednak z biegiem lat ten przydomek nadano innym obiektom, by upamiętnić Reformatora.

„Junker Jörg” to dzisiaj:

- nazwa ulic w Berlinie-Lichtenberg i Eisenach:


-  pasażerski statek kabinowy zbudowany w latach 1990/91 na rejsy po śródlądowych drogach wodnych i po Morzu Bałtyckim. Statek był używany od 1991 do 2000 roku jako Theodor Fontane dla Kolonii-Düsseldorfer. Następnie przejechał krótko jako Viking Fontane - na rejsy po rzece Viking - po Mozeli, Renie i Menie między Trewirem a Würzburgiem, a później Łabą między Magdeburgiem a Mělníkiem. Statek został całkowicie przebudowany i zmodernizowany w latach 2007/08:

- jeden z bohaterów książki Sabine Appel „König Heinrich und Junker Jörg. Heinrich VIII. gegen Luther gegen Rom” (Król Henryk i junker Jörg. Henryk VIII przeciwko Lutrowi i Rzymowi) z 2016 roku:

- Thomas Kaufmann,  historyk Reformacji z Getyngi, ogląda drzeworyty Łukasza Cranacha Starszego z punktu widzenia jego współpracy z Lutrem. Czyniąc to, doszedł do nowych interpretacji niektórych dzieł, takich jak „Passional Christi und Antichristi” oraz ilustracji do pierwszego wydania Nowego Testamentu w przekładzie Marcina  Lutra.  Odnosząc się do znanego drzeworytu brodatego Lutra ("Junker Jörg"), Kaufmann zrywa z poprzednimi datami z 1521/22 i pokazuje, że z jednej strony jest to dokument wojującego antypapizmu z 1537 roku,  z drugiej strony - pomnik pamięci. Reszta w książce „Neues von „Junker Jörg””  (Coś nowego o junkrze Jörgu) z grudnia 2020 roku:


Literatura:

1. Hotelschiff Junker Jörg | Schiffsdaten. Luther Travel Cruises, abgerufen am 11. September 2017.

2. junkeradmin: MS Junker Jörg. Abgerufen am 18. Januar 2021 (deutsch).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz