sobota, 20 lutego 2021

„Passional Christi und Antichristi”

 

"Passional Christi und Antichristi", Wittenberga 1521


„Passional Christi und Antichristi” (WA 9,677-715) powstał w 1521 roku w Wittenberdze. W tym czasie rozpoczęła się polemika antypapieska za pomocą grafiki.

Łukasz Cranach Starszy, Filip Melanchton i Marcin Luter ściśle z sobą współpracowali, aby stworzyć dzieło, które miało przybliżyć idee reformacyjne za pomocą 26 grafik społeczeństwu, w większości nieumiejącemu czytać i pisać. Każda kartka przedstawia po lewej stronie scenę z życia Jezusa Chrystusa, a po prawej działanie papieża. Nie jest on przedstawiany jako reprezentant Chrystusa, ale jako jego oponent, jako „antychryst” dotknięty zepsuciem i grzesznością. Poszczególne drzeworyty opierają się na tradycyjnych schematach obrazkowych. Zarówno ortodoksyjni, jak i heterodoksyjni reformatorzy posługiwali się przez wieki podobnymi zestawieniami, zaczerpniętymi z ilustracji z Księgi Objawienia (Apokalipsy).

Zamieszczona tutaj strona pokazuje wypędzenie handlarzy ze Świątyni Jerozolimskiej. Jezus Chrystus zrobił bicz ze sznurów i wypędził kupców ze Świątyni wraz ze wszystkimi ich owcami i wołami. Rzucił ich pieniądze na podłogę i przewrócił stoły. Polecił handlarzom gołębi: „Zabierzcie to stąd, z domu Ojca mego nie czyńcie targowiska. ” Ale jego uczniowie musieli pomyśleć o słowie z Pisma Świętego: „Gorliwość o twoją świątynię zniszczy mnie!” (J 2, 13-22). W przeciwieństwie do tego widzimy papieża, który siedzi w świątyni jako antychryst w drogocennych szatach i dokonuje tam dochodowych transakcji finansowych (w tym sprzedaży listów odpustowych). Proszę zwrócić uwagę na małego pieska w lewym dolnym rogu. Jest on odniesieniem do Ewangelii Mateusza 7, 6: „Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie pereł swoich przed wieprze, by ich snadź nie podeptały nogami swymi i obróciwszy się, nie rozszarpały was.”

Praca została wydrukowana w dwóch językach: niemieckim i po łacinie ("Antithesis figurata vitae Christi et Antichristi").


Literatura:



3. Th. Kaufmann, Neues von "Junker Jörg", 2020, 19-26.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz