poniedziałek, 10 czerwca 2019

Melchior Lotter Starszy

Melchior Lotter Starszy (1470-1559)
Melchior Lotter Starszy był lipskim wydawcą. Sztuki drukarskiej uczył się u Konrada Kachelofena, pierwszego drukarza w Lipsku. Na początku XVI wieku powstały cztery drukarnie w tym mieście: Wolfganga Stöckela, Jacoba Thannera, Martina Landsberga i oficyna Konrada Kachelofena, którą w 1500 roku przejął Melchior Lotter Starszy. Drukarnia Lottera miała nieco wyższą wydajność niż pozostali trzej rzemieślnicy, z których Landsberg i Stöckel byli mniej więcej równi, a Thanner miał najniższą wydajność.
Melchrior Lotter poślubił później córkę Kachelofena i uzyskał prawa miejskie w Lipsku. Do około 1500 roku obaj drukarze pracowali razem, a następnie Lotter przejął oficynę swojego teścia. Pierwszy wydany pod nazwiskiem Lotter druk pochodzi z 1491 roku. Do końca XV wieku Melchior Lotter Starszy drukował i publikował łacińskie teksty dla szkół i wydziałów uniwersyteckich, jak również pisma o charakterze teologicznym, które były typograficznie wyjątkowej jakości. Począwszy od 1500 roku doszły do nich dzieła wczesnego humanizmu. W związku z tym około 1500 roku Lipsk znalazł się w czołówce niemieckich miast zajmujących się wczesnym drukowaniem dzięki 11 drukarniom. Ważnym klientem dla drukarni był uniwersytet.

Pojedyncze litery drukarskie wielkiego druku (Hochdruck) w pudełku z hakiem kątowym. Foto:de.wikipedia.org
Lotter zajął się wówczas rosnącą produkcją książek, dostosowaną do technologii produkcji i od 1500 roku stał się jednym z najważniejszych drukarzy w Lipsku. Odnosił sukcesy jako sprzedawca książek do 1537 roku. Po spotkaniu z Marcinem Lutrem wydrukował po 1517 roku wiele pism reformacyjnych, w tym 95 tez. Podczas dysputacji lipskiej przyjął przedstawicieli Reformacji w swoim domu na Hainstraße.
W 1519 r. Melchior Lotter Starszy założył oddział swej drukarni w  Wittenberdze, którego kierownictwo przekazał synom Melchiorowi i Michaelowi. Była to wówczas druga drukarnia po zakładzie Johanna Rhau-Grunenberga działającym w klasztorze augustianów.


Literatura:

1.       J. Franck, Lotter, Melchior der Ältere. In: Allgemeine Deutsche Biographie (ADB). Band 19, Duncker & Humblot, Leipzig 1884, 273–278.

2.       Hans LülfingLotter, Melchior. In: Neue Deutsche Biographie (NDB). Band 15, Duncker & Humblot, Berlin 1987, 246 f.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz