niedziela, 10 listopada 2024

Dom urodzin Marcina Lutra w Eisleben

Z okazji kolejnej rocznicy urodzin Reformatora Marcina Lutra przypadającej dzisiaj zapraszam do domu jego urodzin w Eisleben:

Jeśli wejdziesz na dziedziniec miejsca narodzin Lutra przez bramę przy Seminarstraße, znajdziesz się w harmonijnie zaprojektowanym ogrodzie: między kamiennymi ścianami i przed domem kwitną drzewa, podcienia z piaskowca podtrzymują średniowieczną konstrukcję szachulcową.

Za fasadą znajduje się jeden z najstarszych pomników w Niemczech. Marcin Luter był popularny już za życia, jako syn górnika w Eisleben – choć nigdy nie mieszkał w tym mieście długo. Urodzony 10 listopada 1483 roku, wkrótce potem jego rodzice wraz z niemowlęciem opuścili miasto. Pierwotny dom miał prawdopodobnie wymiary około 10 x 6 m z dobudówką od strony dziedzińca od wschodu o wymiarach około 4 x 4 m. Ponieważ pod pozostałościami po pożarze znajdują się sklepione piwnice, należy je również zaliczyć do pierwotnych zasobów budowlanych. Wykopaliska na terenie otaczającym budynek pokazują, że miejsce narodzin Lutra zostało zbudowane w środowisku podmiejskim o charakterze rzemieślniczym. Nie należał do rodziny Lutrów, ale odwiedzano go tylko przez kilka tygodni z okazji porodu, zanim rodzina przeniosła się do Mansfeld. W 1689 roku pożar zniszczył dom, w którym Reformator się urodził. Nieco później odbudowano bardziej reprezentacyjny „budynek pamięci”, który przez wieki utrzymywał się jako muzeum i bezpłatna szkoła dla biednych. Godne uwagi w budynku pamięci jest to, że pomieszczenia na parterze, obok sieni wejściowej, służyły jako szkoła dla ubogich. Powiązane mieszkanie nauczyciela znajdowało się na piętrze. Lutra upamiętniono na pierwszym piętrze, zwłaszcza w „Pięknej Sali” z malowanym sufitem i portretami, która stanowiła reprezentacyjną oprawę. W 1864 roku pod kierunkiem architekta Friedricha Augusta Stülera zakupiono sąsiedni budynek od wschodu, który w 1867 roku rozebrano, aby zwolnić budynek pamięci i stworzyć ogród. Wybito okna w szczycie wschodnim i ponownie rozebrano skrzydło boczne. Od strony dziedzińca posiadał płaskołukowy podwójny podcień z szachulcowym szczytem umieszczony przed budynkiem na piętrze. Dziedziniec jest również przeprojektowany przez architekta Friedricha Augusta Stülera z 1867 roku.

W latach 2005–2007 przeprowadzono gruntowne przeprojektowanie. Miejsce urodzenia Marcina Lutra zostało odnowione i odrestaurowane. Usunięto wszystkie obce przedmioty pomocnicze, które z biegiem czasu dodano do użytku muzealnego. Zakupiono bezpośrednio sąsiadujący dom przy Lutherstraße i połączono go z domem. Dziś miejsce urodzenia wraz z domem, dawnym budynkiem szkoły i wielokrotnie nagradzanym nowym budynkiem łączącym tworzy zespół w kształcie podkowy z dużą powierzchnią wystawienniczą (500 -700 metrów kwadratowych). Ten kompleks zaprojektował Jörg Springer z Berlina. Na wystawie stałej „Dlatego jestem – Marcin Luter i Eisleben” życie miasta, o którym Luter powiedział „Moją ojczyzną było Eisleben” jest ukazane z perspektywy Reformatora. Miejsce urodzenia jest częścią światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (1996).

Dom urodzin Marcina Lutra od Seminarstraße

Rόża Lutra


Pozostałości odkryte w okolicy obecnego domu


XVII-wieczna tablica nagrobna (epitafium)


Pozostałości pierwotnego miejsca urodzin Marcina Lutra w Eisleben, które spłonęło w 1689 roku: zwęglone deski podłogowe (z wpustami pośrodku) i gliniana podłoga. Po lewej stronie lekko podwyższony fundament pieca kaflowego, częściowo zniszczony przez nową budowę z 1693 roku.

„Piękna Sala”


Motyw łabędzia w „Pięknej Sali” – Marcin Luter jako „łabędź z Eisleben”


Typowa izba z XVI wieku

Filip Melanchton i Marcin Luter, witraż z XVIII wieku

XVII-wieczny obraz Marcina Lutra z krzyżem Chrystusa

Dziedziniec miejsca urodzenia. Dobudowa z podcieniami zbudowana w 1876 roku według projektu architekta Friedricha Augusta Stülera.

Płaskorzeźba na ścianie budynku

Literatura:

1. Ch. Matthes, Die archäologische Entdeckung des Luthergeburtshauses in Eisleben. In: H. Meller (Hrsg.), Fundsache Luther, Begleitband zur Landesausstellung vom 31. Oktober 2008 bis zum 26. April 2009 im Landesmuseum für Vorgeschichte Halle/S., 2008, 114-119.

2. C. Philipsen, „Im übrigen bin ich in Eisleben geboren und in St. Peter getauft“. Martin Luthers Geburt und Taufe in Eisleben. In: R. Knape (Hrsg.), Martin Luther und Eisleben. Schriften der Stiftung Luthergedenkstätten Sachsen-Anhalt 8, 2007, 163–172.

3. M. Steffens, Die Gestaltung und Musealisierung der Eislebener Lutherhäuser im 19. Jahrhundert. In: R. Knape / M. Treu, Preußische Lutherverehrung im Mansfelder Land, 2002, 55–93.

4. GEBURTSHAUS

wtorek, 5 listopada 2024

Pamiątka Reformacji (Reformationstag) w Niemczech


Dzień Reformacji był już świętem państwowym w 12 z 15 okręgów NRD, dopóki nie został zniesiony wraz z wprowadzeniem pięciodniowego tygodnia w 1967 roku. W 1990 roku został przywrócony przez ostatni rząd NRD.

Na schemacie wyżej zaznaczono kolorem czerwonym te kraje związkowe Republiki Federalnej Niemiec, w których Dzień Reformacji ma status święta państwowego, a kolorem białym – te, w których nie ma. 31 ​​października jest świętem państwowym (niem. gesetzlicher Feiertag) w niemieckich krajach związkowych Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia oraz – od 2018 roku - w Bremie, Hamburgu, Dolnej Saksonii i Szlezwiku-Holsztynie. Dzień Reformacji jest dniem wolnym od zajęć szkolnych w Badenii-Wirtembergii, ale i tak często jest to przerwa jesienna. W Dolnej Saksonii uczniowie protestanccy mieli wcześniej możliwość zwolnienia na żądanie z nauczania na czas nabożeństwa. W innych krajach związkowych o większej populacji protestanckiej dzień ten często ma specjalny status prawny, porównywalny ze statusem dni ciszy.

31 października 2017 był wyjątkowym świętem państwowym. Wszystkie kraje związkowe, w których Dzień Reformacji zwykle nie jest świętem, uchwaliły ustawy lub rozporządzenia, które ogłosiły dzień 31 października 2017 dniem wolnym od pracy z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brema, Hamburg, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary i Szlezwik-Holsztyn.

2 lutego 2018 premierzy Szlezwiku-Holsztynu, Dolnej Saksonii, przewodniczący Senatu Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Brema oraz Pierwszy Burmistrz Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg poinformowali na specjalnej sesji „Dzień Reformacji w Berlinie Konferencji Niemiec Północnych (KND)”, że kraje związkowe wprowadzają 31 października jako dzień ustawowo wolny od pracy. Decyzję o wdrożeniu musiały podjąć odpowiednie parlamenty krajowe. 22 lutego 2018 parlament kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn postanowił wprowadzić Dzień Reformacji jako święto państwowe, 28 lutego 2018 zmiany wprowadzono w Hamburgu, 19 czerwca – w Dolnej Saksonii, a dzień potem w Bremie.

Literatura:

1. https://www.mdr.de/zeitreise/fakten-reformationstag-100.html

2. https://www.augsburger-allgemeine.de/kultur/31-Oktober-2017-Warum-der-Reformationstag-2017-ein-bundesweiter-Feiertag-war-id42937936.html In: augsburger-allgemeine.de, 16. Oktober 2017.
 
3. Verordnung zur Erklärung des 500. Reformationsjubiläums am 31. Oktober 2017 zum Feiertag vom 18. Juni 2014, Amtsbl., S. 283, sl.juris.de

4. Landesverordnung über den Reformationstag 2017 vom 24. November 2014 schleswig-holstein.de
https://www.spiegel.de/consent-a-?targetUrl=https%3A%2F%2Fwww.spiegel.de%2Fkarriere%2Freformationstag-norddeutschland-soll-einen-neuen-feiertag-bekommen-a-1190993.html. In: Spiegel Online. 1. Februar 2018, abgerufen am 9. Juni 2018.
 
5. https://web.archive.org/web/20180619163213/http:/www.landtag.ltsh.de/plenumonline/archiv/wp19/09/debatten/07_12.html. (Nicht mehr online verfügbar.) Archiviert vom Original am 19. Juni 2018; abgerufen am 28. Februar 2018. Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.
 
6.  https://www.ndr.de/nachrichten/niedersachsen/index.html. In: NDR. 19. Juni 2018,abgerufen am 19. Juni 2018.